time_antalya_belkıs_harabeleri_aspendos_2

Belkıs Efsanesi – Aspendos

time_antalya_belkıs_harabeleri_aspendos_2Antalya da Aspendos adıyla bilinen Belkıs  Harabelerinin, Anadolu efsanelerinde enteresan bir öyküsü bulunuyor. 138 – 164 tarihleri arasında inşa edilen ve günümüze kadar gelen tiyatrosu kadar, kentin su ihtiyacını karşılayan kemerlerin hikayesi halk arasında dilden dile dolaşıyor.

Romalılar döneminde Aaspendos Kentinin kralının dünyalar güzeli Belkıs adında bir kızı varmış. Kentin iki ünlü mimarı da Kralın kızı Belkıs’a aşıkmış. Kral da kızını hangi damat adayıyla evlendireceğine karar veremeyince bir yarışma düzenlemiş. Mimarları yanına çağırıp onlara “Hanginiz Aspendos kenti için yararlı ve güzel bir eser yaparsa kızım onunla evlenecek” demiş. Mimarlar uzun ve yoğun çalışma sonucu eserlerini krala sunmuş.

Mimarlardan biri kentin su ihtiyacını karşılamak adına kente su kemerleri inşa etmiş, diğeri de ihtişamlı Aspendos Tiyatrosunu yapmış. Kral bu iki eserin muhteşemliği karşısında karar vermekte zorlanmış ve kızını en çok kimin sevdiğini anlamak için başka bir yol denemiş. Bu sefer mimarlara “İkinizde çok yararlı eserler yaptınız bunun için sözümü tutup kızımı ortadan ikiye böleceğim ve bir yasını birinize diğer yarısını diğerinize verip evlendireceğim” demiş. Mimarlardan biri güzeller güzeli Belkıs’ın ortan ikiye bölünmesine razı olmayıp ben vazgeçtim, kızınızı rakibime verin demiş. Kral da kızının bölünmesine razı olmayacak kadar çok seven mimarın o olduğunu düşenerek kızının bölünmesini istemeyen mimara vermiş.

Bir başka inanış da Kralın kızını ikiye böldüğü ve  bu yüzden Aspendos tiyatrosunda yarım bir kız heykeli bulunduğu şeklindedir.

Günümüze kadar gelen tiyatro ve su kemerlerini her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>