time_antalya_titreyen_göl

Titreyen Göl Efsanesi

time_antalya_titreyen_gölTurizm cenneti Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Sorgun beldesinde yer alan “Titreyen Göl”  3000 m2‘lik bir alana sahiptir. 22 tesis 18000 yatak kapasitesini içinde bulunduran ve adını gerçekten üzerinde titreme olduğu hissi veren gölden alan Titreyen Göl’ün içinde Pekin Ördeğinden, Karabatağa kadar pek çok kuş bulunmaktadır. Titreyen Göl’ün ilginç de bir hikayesi vardır.

Efsaneye göre gölün yakınlarında oturan ve kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı varmış. Kuşlar ne zaman yaşlı balıkçıyı görse kanatlarını çırparak balıkçıya doğru gelirmiş. Bir gün gölde avlanan avcılar göldeki ördekleri vurmuş.

Bunun üzerine yaşlı balıkçı avcıların üzerine yürüyüp avcıları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışmış. Avcılar yaşlı adamı ittirip, vurdukları ördekleri suyun üzerinden almaya çalışmış. Bu sırada kalan ördekler hep birlikte havalanıp kanatlarıyla bir hortum oluşturmuş ve avcıları kaçırmış. O günden sonra göl hep titremeye başlamış. Bu titremeyi o yörede yaşayan insanlar, kuşların yaşlı balıkçıya ağlaması olarak yorumlamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>